oturma odası aydınlatma

Oturma Odası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

İnsan tek başınayken, sevdikleriyle birlikteyken, dostlarıyla birlikteyken, ailesi ve akrabaları yanında iken kısacası eve gelen her bireyin en çok vakit geçirdiği alandır oturma odası. İşten veya okuldan gelindiğinde uzanıp rahatça dinlenilen, yaşamın birçok faaliyetini gerçekleştirildiği alandır. Bu kadar vakit geçirilen bir alanda insan için en önemlisi salaş ve rahat olabilmesidir.

İnsan yaşam alanında kendini yansıtan renkler kullanmalıdır. Bu akla gelebilecek her türlü renk olabilir ancak bazı gerçekler vardır ki psikolojiyle direkt ilişkilidir. Beyaz ve krem tonlar insanın içindeki saflığı ve temizliği ortaya çıkarabilir. Oda bu tonlara büründüğünde insan psikolojisi üzerindeki etkisini değiştirebilir.

Aydınlık denildiğinde renklerden yola çıkılır ama bulunulan odanın ışık alması, havadar olması da insana iyi gelen şeyler arasında yer alır. Bunların yanında boydan camlar, az eşya, açık renkli cisimler ve etrafta bulundurulan birkaç aksesuar da insanın rahat hissetmesine eşlik eden şeylerdir.

Eşyalar Nasıl Olmalı?

Renklerin ne kadar önemi olsa da burada işin içine rahatlık da giriyor. Rahat olunmayan bir yerde keyif olmaz ve bu çekilmez bir durum haline dönüşür. Psikoloji altında insanı rahatlatan renkler, değerli birinden alınan önemli birkaç eşyayı odada bulundurmak önemlidir.

 

Auralar ve Anlamları

Aura, insanın içinde bulunan enerjinin bulunulan ortama yansıması anlamına gelir. Bir kişi bunaltıcı bir gündeyse siyah, sağlıklı hissediyorsa yeşil, karşısındakine karşı şefkat ve sadakat besliyorsa turuncu renkte enerjiler yayılır. Bu durumda;

 • kırmızı: lider
 • yeşil: sağlık
 • mavi: değişken
 • turuncu: şefkat
 • sarı: yaratıcılık
 • kahverengi: sağlık sorunları
 • gri: sıradan
 • beyaz: aydınlanma ve esinlik
 • siyah: karamsarlık ve içsel çöküş
 • mor: entelektüel gelişme
 • pembe: finansal başarı

anlamlarını yansıtmaktadır.

 

Oturma Odası ve Aura İlişkisi

Odada kullandığımız renkler insanın iç dünyasını dışarı yansıtan en önemli etkendir. Sarı kullanılan bir oturma odasında enerjik, sevecen, cana yakın hissetmek olasıdır. Mavi kullanılan bir odada güvenli hissetme duygusu oluşturur. Kırmızı ağırlıklı bir oda çekici, heyecanlı bir ortama müsait olur. Gri olan bir odada sıradan, değişime açık olmayan, heyecan aramayan insanların bulunması gereken alanlardır.

Yukarıda belirtilen aura ve oturma odası ilişkisine bakılırsa insanın oturma odasında kullandığı renkleri, içini yansıtan renge göre seçmesi önemlidir. Seçilen rengin psikoloji üzerinde etkisi de göz ardı edilmemelidir. Aura insanın doğasını, yaşayışını yansıttığı gibi, seçilen renk de insanın aurası üzerinde etkisi olabilir.

Aksesuarlar insanı tamamlayan en önemli unsurlardandır. Odaya seçilen bir lambader, masa üzerinde veya orta sehpa üzerine yerleştirilebilen mumlar, sade bir avize eşlik edebilir. İnsan doğayla iç içeyse dekorasyon kahverengi tonlarını yansıtmalı ve ahşap lambader ve ahşap mumlar kullanılabilir.

Işık renk seçiminde ise kişinin kendi iç dünyasına dönerek yaptığı seçim kendisini bulmasını sağlayacaktır ve önemli bir etkendir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir