oturma grubu rengi secimi

Oturma Grubu Rengi Nasıl Seçilmeli?

Oturma grubu rengi seçimi konusunda insanlar karar verirken genelde tereddüt eder. Her insan evinin her köşesinde güzel detaylar yaratmak ve evini en huzur bulacağı renklerden oluşan bir gezegen hâline getirmeyi ister. Evi için çok daha iyisini isteyen kişiler için artık dekorasyon bulmak veya üretmek kaçınılmazdır. Evinizin her odasını tasarlayıp güzelleştirmek istiyor olmanızın yanı sıra gününüzün çoğunu geçirdiğiniz, yakınlarınız ile oturup sohbet ettiğiniz, ailenizle birlikte çay içtiğiniz, televizyon izlediğiniz oda olan oturma odanızı belki de diğer odalardan daha çok güzel görmek istersiniz. Oturma odalarına ilk bakışta ise odanın çoğunu kaplayan oturma grupları dikkat çeker. Bu durumda oturma odanızı dekore etmeye oturma grubunuzu en çok seveceğiniz şekilde seçerek veya eski grubunuzu daha güzel bir şekle getirerek başlayabilirsiniz.

Oturma grubu renginiz ise bütün oturma odasında en baskın renk olacaktır. Oturma grupları çok sık değiştirilmediğinden seçeceğiniz oturma grubu rengi sizin odanızda uzun bir süre olmaya devam edecektir. O halde oturma grubu renginizi seçmeye çalışmak sizin için birçok soruyu beraberinde getirecektir. Bu soruların cevaplarını bulup odanız ve kendiniz için en güzel oturma grubu rengine karar vermeniz için renk seçiminizi etkileyecek bazı faktörleri düşünmeniz gerekebilir. Oturma odasının genişliği, evde çocuk olup olmadığı, oturma odasının ne kadar ışık aldığı gibi faktörler oturma grubu rengi konusunda size yardımcı olacaktır.

 

Odanın Büyüklüğü

Biliyoruz ki siyah her zaman sert bir renk olmuştur. Bundan dolayı siyah rengindeki her eşya da oldukça sert, keskin çizgileri olan eşyalar olarak görülür. Bu durumda bu sert ve keskin çizgilere sahip siyah rengini veya aynı özelliklere sahip kırmızı gibi canlı renkleri oturma grubunuzda kullanmanız için oturma odanız oldukça büyük olması gerekir. Böylece oturma grubunuzda canlı ve sert renkler kullanmış olsanız da diğer aksesuarlar ile sertlik biraz yumuşayıp denge sağlanabilir. Küçük boyutlardaki oturma odanız için krem rengi, toprak tonları veya açık renkler gayet güzel olacaktır. Oturma grubunuz için daha çok açık tonları seçmeniz sayesinde odanız oldukça çok ferahlayacaktır. Aksi takdirde koyu renkler odanın için bir karmaşa havası yaratabilir.

 

Evdeki Çocuklar

Evinizde minik ve minik oldukları kadar da evi kirletebilen çocuklarınız olabilir. Evde ki bireyler için koltuk temizliği, evin içerisindeki diğer eşyaların temizliğinden daha zor olabilir. Bu durumda çocuklu ailelerin oturma grubunun leke bırakmayacak kumaştan olması aile bireylerini en azından biraz rahatlatacaktır. Oturma grubunun kumaşını leke bırakmayacak şekilde seçmekle birlikte koyu renklerden seçmekte en az kumaş seçiminiz kadar doğru olacaktır.

 

Odanın Işığı

Oturma odanız sanki güneş odanızın ortasında doğuyormuş gibi hissettiren bir oda mı yoksa günün bazı vakitlerinde güneşin bir uğrayıp kaçtığı bir oda mı? Bu sorunun cevabı oturma grubunuzun rengini seçmenizi de etkileyecektir. Zaten güneşin çok az uğradığı bir oturma odanız var ise koyu renkli oturma grubu seçmek, odaya giren kişileri bir mahzene giriyormuş gibi hissettirebilir. Aydınlık olmayan oturma odanız için açık renkli oturma grubu, oturma odanızı en azından biraz daha aydınlık gösterecektir.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir